Wysowa i okolice

WYSOWA-ZDRÓJ słynie z niepowtarzalnego mikroklimatu i niesamowitych wód mineralnych, których szeroka gama, ogromne zróżnicowanie i właściwości wyróżniają Wysową-Zdrój spośród uzdrowisk w całej Europie. Powietrze tutaj jest tak czyste i pełne jodu, że sam pobyt u nas jest swoistą terapią zarówno dla Was jak i dla Waszych pociech. Najbliższe okolice nie tylko pełne są różnego rodzaju atrakcji, ale również znajdziecie tutaj ciszę, spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, czyli wszystko co jest niezbędne do udanego wypoczynku.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój leży w południowej części powiatu gorlickiego tuż przy granicy ze Słowacją. Uzdrowisko otaczają góry Hańczowskie  ze szczytami: Ostry Wierch (938 m), Cigielka (805 m), Jawor (723 m), Buków Garb (764 m), Płaziny (825 m),Wysota (784 m) i Jaworzynka (869 m). Sama Wysowa położona jest na wysokości 500 m npm. 

W szczytowych partiach góry te pokrywają stare jodłowo-bukowe lasy. Wysowa leży w strefie klimatu górskiego o umiarkowanym natężeniu bodźców. 

Walory miejscowości podnoszą duże zespoły zieleni oraz oddalenie od ruchliwych tras komunikacyjnych i brak przemysłu w najbliższej okolicy. Posiada ciekawe tereny spacerowe i wyznaczone trasy turystyczne piesze, konne i rowerowe. Uzdrowisko nie należy do słynnych kurortów, ale jest to miejscowość dla tych, którzy cenią ciszę i spokój, kontakt z przyrodą i piękny krajobraz. Ze względu na wysoką wartość mikroklimatu Wysową nazywano w przeszłości "Galicyjskim Meranem".